Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o strancima NN 40/2025
Dana 15. ožujka 2025. godine stupile su na snagu izmjene i dopune Zakona o strancima (NN 40/2025), kojima se uvode značajne promjene u regulaciji boravka i rada državljana trećih zemalja. Ove izmjene donesene su prvenstveno radi usklađivanja s Direktivom (EU) 2021/1883 o uvjetima za ulazak i boravak državljana trećih zemalja u svrhu zapošljavanja visokokvalificiranih radnika, koja ima za cilj privlačenje visokokvalificirane radne snage. Novim izmjenama nastoje se također smanjiti administrativna opterećenja prilikom izdavanja dozvola te spriječiti zlouporabe u postupcima zapošljavanja stranih državljana.
Slijedom navedenog, jedna od ključnih izmjena odnosi se na trajanje dozvole za boravak i rad, koja se sada izdaje na razdoblje do tri godine kada je za izdavanje potrebno mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, odnosno dvije godine kada se dozvola izdaje bez provođenja testa tržišta rada i mišljenja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Dozvole će se tako sada izdavati u obliku biometrijske isprave, a promjena zanimanja kod istog poslodavca ili promjena poslodavca neće dovoditi uvijek i do izdavanja nove dozvole. Pod određenim okolnostima, državljanima trećih zemalja bit će dozvoljeno i dodatno zapošljavanje kod drugog poslodavca, a također im je u slučaju prestanka radnog odnosa omogućen period od 60 dana za pronalazak novog posla.
Mijenjaju se i odredbe koje se odnose na smještaj i plaću stranih radnika, a izmjenama se nameću i nove obveze poslodavcima kojima moraju udovoljiti kako bi ishodili pozitivno mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, uključujući ostvarivanje propisanog minimalnog prometa u posljednjih šest mjeseci. Dodatno, poslodavcima se nameće nova obveza davanja novčanog jamstva u obliku zadužnice u iznosu jedne prosječne mjesečne bruto plaće po stranom radniku kojem je potrebna viza za ulazak u Republiku Hrvatsku. Na taj način nastoji se odvratiti poslodavce od olakog odustajanja od radnika koje dovedu, kao i osigurati da se zapošljavaju radnici koji uistinu namjeravaju raditi.
Nadalje, jedna od glavnih novina tiče se upravo »plave karta EU-a«, pri čemu je trajanje »plave karta EU-a« produljeno na 48 mjeseci, a zahtjev za produljenje mora se podnijeti najmanje 60 dana prije njezina isteka. Nositeljima »plave karta EU-a« bit će dopušten određeni period nezaposlenosti bez gubitka prava, kao i obavljanje samostalne ili profesionalne djelatnosti bez potrebe za ishođenjem nove dozvole.
Novim se izmjenama uvodi i novo tijelo, Povjerenstvo, koje će vrednovati vještine stečene radnim iskustvom u IT sektoru. Slijedom navedenog, za određena zanimanja, relevantno stručno iskustvo može zamijeniti visoko obrazovanje.
Što se tiče privremenog boravka, sada se državljanima trećih zemalja s odobrenom međunarodnom zaštitom olakšava podnošenje zahtjeva za odobrenje privremenog boravka u svrhu spajanja obitelji. Dodatno, izmjenama se mijenjaju i proširuju odredbe vezane za stjecanje dugotrajnog i stalnog boravka, posebno uzimajući u obzir razdoblje izbivanja iz Republike Hrvatske za državljane trećih zemalja koji, zbog prirode svog posla, duže vrijeme borave izvan Hrvatske. To se posebice odnosi na upućene radnike u druge države članice EGP-a ili Švicarske Konfederacije te na one koji zbog osobnih poslovnih aktivnosti borave u inozemstvu, kao što su poslovi pomorca, brodarca, pilota i vozača u međunarodnom prijevozu.
Među ostalim izmjenama bitno je napomenuti da se uvodi nova kategorija hrvatskog iseljeništva, čime su hrvatski iseljenici i članovi obitelji hrvatskih iseljenika zasebno prepoznati kao posebna skupina. Također se produljuje privremeni boravak digitalnih nomada, a mijenjaju se i pravila za sezonske radnike, te nameću nove obveze prijevoznicima. Kako bi se osiguralo da se svi akteri pridržavaju odredbi važećeg Zakona, mijenjaju se i prekršajne odredbe te se, radi lakšeg provođenja kontrole te zaštite radnika i njihovih prava, propisuje veća povezanost i suradnja državnih tijela i institucija.
Novine u Zakonu o strancima jasno pokazuju da Hrvatska aktivno radi na sprječavanju zlouporaba pri zapošljavanju stranih radnika, uz istovremenu zaštitu gospodarstva i nacionalne sigurnosti. Posebna pažnja posvećena je tako usklađivanju broja dozvola za boravak i rad s rastom i stvarnim potrebama poslodavaca, čime se nastoji postići ravnoteža između ekonomskog razvoja i zaštite radnih mjesta. Na taj način želi se osigurati dolazak stranih radnika s iskrenom namjerom rada, kao i zaštititi domaća radna snaga.