Porez na nekretnine

Porez na nekretnine uveden je 1. siječnja 2025. godine Zakonom o lokalnim porezima (Narodne novine br. 115/16, 101/17, 114/22, 114/23, 152/24) s ciljem oporezivanja stambenih nekretnina koje nisu primarna rezidencija poreznog obveznika.

Tko je obveznik poreza na nekretnine?

Obveznik je vlasnik nekretnine, bilo da je pravna ili fizička osoba, hrvatski ili strani državljanin. Iznimno, ako se ne može utvrditi vlasnik nekretnine, porez plaća korisnik nekretnine određen prema posebnim propisima.

Što treba napraviti porezni obveznik?

Ako porezni obveznik plaća komunalnu naknadu za nekretninu (računi za komunalije i sl.), Porezna uprava već ima sve potrebne podatke za određivanje iznosa poreza na nekretninu te porezni obveznik nije obvezan na ikakvu aktivnu radnju, već će samo dobiti rješenje Porezne uprave kojim se utvrđuje godišnji iznos poreza na nekretninu.

Porezni obveznik će dostaviti Poreznoj upravi ispunjeni obrazac s podacima o stambenoj nekretnini u sljedećim slučajevima:

1) ako je na nekretnini za koju plaća komunalnu naknadu došlo do promjene obračunske površine ili namjene nekretnine, i to kako bi Porezna uprava napravila ispravan izračun poreza na tu nekretninu;

2) ako je vlasnik stambene nekretnine koju Porezna uprava nema u evidenciji, odnosno nema u evidenciji poreznog obveznika kao vlasnika iste (npr. novo naslijeđen stan);

3) ako porezni obveznik ima pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na nekretnine. To pravo ima vlasnik nekretnine:

  1. koja služi za stalno stanovanje;
  2. koja se iznajmljuje na temelju ugovora o najmu za stalno stanovanje (duže od 10 mjeseci);
  3. javne namjene i nekretnine namijenjene institucionalnom smještaju osoba;
  4. koja se u poslovnim knjigama trgovačkih društava vodi kao nekretnina namijenjene prodaji, ako je od dana unosa u poslovne knjige do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez proteklo manje od šest mjeseci:
  5. preuzete u zamjenu za nenaplaćena potraživanja, ako je od dana preuzimanja do 31. ožujka godine za koju se utvrđuje porez proteklo manje od šest mjeseci;
  6. koja zbog proglašenja prirodnih nepogoda u određenom poreznom razdoblju nije podobna kao stambeni prostor;
  7. kojoj je onemogućena stambena namjena nekretnine (ruševne kuće i sl.);
  8. u vlasništvu jedinica lokalne samouprave koja se nalazi isključivo na teritoriju te jedinice lokalne samouprave;
  9. koja domaćinu određenom prema propisu kojim se uređuje ugostiteljska djelatnost služi za stalno stanovanje.

Kako se podnosi zahtjev?

Zahtjev se podnosi Poreznoj upravi nadležnu prema mjestu gdje se nekretnina nalazi, putem obrasca za fizičke osobe i obrasca za poduzetnike, do 31. ožujka tekuće godine.

Koliko iznosi porez na nekretnine?

Odluku o visini poreza donosi grad odnosno općina na čijem se području nalazi nekretnina, u rasponu od 0,60 do 8,00 eura/m2 korisne površine nekretnine (godišnje).

U općinama i gradovima koji dosad nisu imali porez na kuće za odmor i ne donesu odluku o visini poreza na nekretnine, porez na nekretnine iznosi 0,60 eura/m2

U gradovima odnosno općinama koji su u 2024. imali odluku o visini poreza na kuće za odmor, a ne donesu odluku o porezu na nekretnine​, porez na nekretnine istog je iznosa kao dotadašnji porez na kuće za odmor.